MUZYKA

 

REPUBLIKA: Nowe Sytuacje, Polton LPP003, 1983r.

Skład: Grzegorz Ciechowski - k ,fl , voc; Sławomir Ciesielski - dr, voc; Zbigniew Krzywański - g, voc; Paweł Kuczyński - b, voc.

Nowe sytuacje, System nerwowy, Prąd, Arktyka, Śmierć w bikini, Będzie plan, Mój imperializm, Halucynacje, Znak „=”, My lunatycy.


Opracowując materiał na tę płytę dążyliśmy do obcięcia wszystkich tych rzeczy, które wiązały nas z pierwszą połową lat 70-tych. Można było opierać się na wzorcach z połowy lat 60-tych, ale wiązać się miał z tym nowy smak. Wszystko, co smakowało inaczej było nie do zjedzenia.
To był czerwiec 1981r., zaczął powstawać nowy repertuar. I powstał w ciągu trzech miesięcy. I to właśnie była zawartość „Nowych Sytuacji”. „N.S.” były informacją, Republika będzie nadawała na falach, na jakich chce nadawać. I że nie będziemy rozszerzali tego zakresu.
Uważam, że pierwsza płyta była dla nas najważniejsza, bo potem... Potem już pracowaliśmy spokojnie.
 
 

REPUBLIKA: 1984, Mega Ton LP1, 1983r.

Skład: bez zmian.

New situations, Nervous system, The current, Siberia, Bikini death, The plan, My imperialism, Halucinations, „=” equals, Todays sleepwalkers.


 


To był taki moment, kiedy przyjechali do Polski bardzo mili ludzie z Anglii, zaprzyjaźnieni z Gregiem Kuczyńskim. Greg wtedy był u nas w tak zwanej branży...Odbył się targ tych najlepszych niewolnic i wybrano trzy zespoły TSA, Lady Pank i Republikę. Zostały zrobione anglojęzyczne  wersje płyt i zapanowało przekonanie, że polskie zespoły muszą podbić Anglię i Amerykę... Moment rzeczywiście był sprzyjający. Bardzo silnie działały wąsy Wałęsy, czapka papieża...
(...) Na pewno, przyznaję, moja angielszczyzna nie była dobra. Bardzo lubiłem te przekłady, które zrobiła moja przyjaciółka z Torunia, Ania Baranówna. Co tu dużo gadać, zaśpiewanie tego było tak trudne technicznie, że miałem już kłopoty w języku polskim, co zresztą było słychać na pierwszym longplayu...
Nie ukrywam, że czuję się o wiele lepiej śpiewając po polsku. I jestem w stanie o wiele więcej przekazać emocjonalnie.
 
 

REPUBLIKA: Nieustanne Tango, Polton LPP012, 1984r.

Skład: bez zmian.

Nieustanne tango, Psy Pawłowa, Na barykadach walka trwa, Hibernatus, Zróbmy to (teraz), Wielki hipnotyzer, Obcy astronom, Fanatycy ognia, Poranna wiadomość.


 


Nie wiem, co lepsze. Czy kochać się tak jak młodzi ludzie - szybko, czy tak jak starsi - w sposób wyrafinowany... „Nowe Sytuacje” to była inicjacja. A „Nieustanne Tango” odbieram inaczej. Przede wszystkim nie było robione w pośpiechu. Mogliśmy pozwolić sobie na miesiąc pracy w studiu. „N.S.” były nagrywane przez 6 dni, zgrywane przez 2 lub 3. „N.T.” było także nagrywane właściwie na żywo, z wyjątkiem śpiewu, dodanego później. Ale tu już rysowały się pierwsze ślady produkcji, trochę to różniło się od tego, co robiliśmy na estradzie.
„N.T.” to dla mnie dowód, że umieliśmy już wprowadzać takie muzyczne nastroje, jakich nie potrafiliśmy wywołać wcześniej. Musieliśmy się zmierzyć z nowymi fakturami - takie wejście na trochę głębszą wodę. To, co było ryte grubym rylcem w „N.S.”, tu już było z pewnymi ornamentami.

(chcesz więcej?)
 
 
 
 


 

REPUBLIKA: 1991, M.M. Potocka Production MMPP - 001, 1991r.

Skład: G.C. - voc,k , fl, acc; S.C. - dr, voc; Z.K. - g, voc;
oraz Jacek Rodziewicz - sax.

Kombinat, Lawa, Republika, Układ sił, Balon, Zawroty głowy, Zawsze ty, Telefony, Sexy doll, Biała flaga 91, Sam na linie, Gadające głowy, Moja krew.


 


Po koncercie w Opolu - kiedy zeszliśmy się i kiedy okazało się, że już możemy ze sobą normalnie rozmawiać - pojechaliśmy do Stanów. Tam doszlismy do wniosku, że tyle rzeczy zostało zaprzepaszczonych, bo nie ukazała się na dużej płycie „Biała flaga” ani „Telefony”. Ani wiele utworów, które kiedyś graliśmy. I postanowiliśmy taką płytę zrobić.
Ryzyko polegało na tym, że zrobiliśmy nowe wersje. Ale uważam to za lepsze rozwiązanie niż wydawanie kolekcji nagrań ze starych singlii. Republika nigdy nie miała szczęścia do dobrej realizacji...Taki „Balon” nigdy nie miał swojej wersji nagraniowej, więc tu nie ma problemu. Jednak też uważam, że nowy „Kombinat” jest o niebo lepszy. Trudno mi porównywać starą i nową „Sexy doll”, bo ta z „1991” jest na pewno ładniejsza, ale tamta była bardziej młodzieńcza. Wydaje mi się, że „Moja krew” przyjęła dobrą formę. Zresztą nie odbiega to za bardzo od wersji z singla, wyjąwszy, że końcówka jest taka orkiestrowa.
Najważniejszy mój wybór i największe ryzyko związane było z nową wersją „Białej flagi”. Musiałem sobie zadać pytanie podstawowe: jakie białe flagi wywieszamy my - moje pokolenie w roku 91. Instytucja już nie rymuje się tak jednoznacznie z prostytucją, a Wielki Brat zgubił już swoje okulary, które zostały rozgniecione nogami bezimiennego tłumu. Ostatnio dużo podróżowałem. W Londynie, Paryżu, Berlinie, Nowym Jorku - wszędzie ich spotykałem. Tych, którzy nie będąc pewni swojego wyboru namawiali mnie na to samo: zostań tu. Tu jest prawdziwy świat. Większość z nich obumarła. Ich aktywność jest wyczerpana. Wolą być tam barmanem czy kierowcą niż tu artystą. I to jest ich biała flaga, którą wywiesili w 1991 roku.
 
 



REPUBLIKA: Bez Prądu, ( koncert w studiu Polskiego Radia w Łodzi ) Radio Łódź SA, 1993r.

skład: Leszek Biolik, Grzegorz Ciechowski; Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański oraz Kayah.

Nieustanne tango, Śmierć w bikini, Tobie wybaczam (Misja), Obcy astronom, Mówili o mnie (Kayah), Biała flaga, My lunatycy, Nie pytaj o Polskę, Prąd, Sexy doll.
 
 
 
 

REPUBLIKA: Siódma pieczęć, Sound-Pol SPB CD 040, 1993r.

skład: Leszek Biolik - b, g ac, voc; Grzegorz Ciechowski - voc, k, fl; Sławomir Ciesielski - dr, voc; Zbigniew Krzywański - g, g ac, harm, voc.

Próba, Nostradamus, Prośba do następcy, W ogrodzie Luizy, Podróż do Indii, Amen, Reinkarnacje, Nasza pornografia,  Tu jestem w niebie, Siódma pieczęć, Stojąc w kolejce, Przeklinam cię za to.
 

W tej chwili mamy ewidentny powrót do lat 70-tych w produkcjach światowych. Ale dla nas nie było to najważniejsze przy tym wyborze. Dla mnie ważniejszy był nasz koncert akustyczny w Łodzi. Stwierdziłem, że nasza muzyka żyje tylko wtedy, kiedy jest od początku do końca zagrana. Gdy nawet moje intencje jako aranżera i programisty są jak najlepsze, jeżeli nawet udaję, że coś jest zagrane na żywo - bo naprawdę można nieźle udawać - to nie ma czegoś, co jest magią zespołu...

(chcesz więcej?)
 
 

REPUBLIKA: 1982-1985, Sonic SON 39, 1994r.

skład: Grzegorz Ciechowski; Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański, Paweł Kuczyński.

Kombinat, Gadające głowy, Układ sił, Sexy doll, Telefony, Biała flaga, Zawsze ty (klatka), Tak długo czekam (ciało), Sam na linie, Moja krew.
Kombina
 

REPUBLIKA: Republika Marzeń, Pomaton/EMI CD063, 1995r.

skład: G.C. - voc, k, fl; Z.K. - g, g ac, voc, harm; L.B. - b; S.C. - dr, voc.

Republika marzeń, Trzeba uśpić psa, Dar dla pana B., Józef K., W końcu, Jestem poławiaczem pereł, Zapytaj mnie czy cię kocham, Celibat, Mantra ma, Rak miłości, Synonimy, Jej brzuch.
 

W Kazimierzu przygotowałem płytę w komputerze, a potem była wymiana - wyrzucaliśmy te „trupy” i nagrywaliśmy wszystko na nowo, w żywych wersjach.
Oprócz powrotu do ostrej, „korzennej” Republiki, muszą też być słyszalne te doświadczenia z późniejszych lat. Będzie coś z Siódmej pieczęci czyli „naturalne” granie i brzmieniowy powrót do lat 70-tych, jeśli chodzi o pewne elementy.
 
 


  R
REPUBLIKA: Masakra, Pomaton/EMI (premiera 27 listopada)             7243 4 98084 2 3 1998 r.

skład: Grzegorz Ciechowski - voc, k, fl, prog; Zbigniew Krzywański - g, voc; Leszek Biolik - b; Sławomir Ciesielski - dr, voc.

Masakra, Mamona, Odchodząc, 13 cyfr, Przeczekajmy noc, Sado-maso piosenka, Raz na milion lat, Gramy dalej, Strażnik snu, Koniec czasów.
 

Na tej płycie udało się powiedzieć kilka ważnych rzeczy. Bez tego albumu historia Republiki byłaby okrojona... „Masakra” ma być przypomnieniem nie tylko naszej osobowości, ale także naszych krańcowych wyborów. Czarno-białe pasy nie były znikąd - to był pewien rodzaj wyostrzenia. Gdy album „Siódma pieczęć” zrezygnował z bieli i czerni i wszedł w ponure brązy i średniowieczne liternictwo, to natychmiast rozmył się ten prawdziwy obraz. Na okładce „Masakry” jest byk. Taki, „job twoju mać”.

(chcesz więcej?)
 
 


 

REPUBLIKA: Biała Flaga - Złota Kolekcja, Pomaton/EMI, 7243 4 99774 2 6, 1999 r.

skład: Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański, Paweł Kuczyński, Leszek Biolik.

Kombinat, Gadające głowy, Biała flaga, Halucynacje, Arktyka, Nieustanne tango, Moja krew, Obcy astronom, Śmierć w bikini, Poranna wiadomość, Tak długo czekam (ciało), Sexy doll, Sam na linie, Reinkarnacje, Psy pawłowa, Zapytaj mnie czy cię kocham, Telefony.
 
 

REPUBLIKA: Nowe Sytuacje, Pomaton/EMI, 5337550, 2001r.

skład: Grzegorz Ciechowski, Sławomir Ciesielski, Zbigniew Krzywański, Paweł Kuczyński, oraz Leszek Biolik *.

Nowe sytuacje, System nerwowy, Prąd, Arktyka, Śmierć w bikini, Będzie plan, Mój imperializm, Halucynacje, Znak „=”, My lunatycy, Śmierć W Bikini (Remix 2001)*, Biała Flaga (Remix 2001)*,
Nie Pójdę Do Szkoły*, Śmierć W Bikini (Teledysk), Poranna Wiadomość (Teledysk).
 

SUPLEMENT

Płyty "Nowe sytuacje" i "Nieustanne tango" ukazały się na jednym CD wydanym przez
M.M. Potocka Production, numer katalogowy MMPP-002 w 1991r. Niestety na płycie nie znalazł się utwór "Wielki hipnotyzer". Płyta została wznowiona w 1998r. przez Sound-Pol pod numerem SPB CD 051.
W tym roku (1999r.) Sound-Pol wydał wreszcie całą płytę "Nieustanne tango" wraz z "Wielkim hipnotyzerem", jak również osobno "Nowe sytuacje".
 

SINGLE

Kombinat/Gadające głowy  Tonpress S-440 1982r.
Układ sił/Sexy doll  Tonpress S-455 1982r.
Sam na linie/Moja krew  Tonpress S-597 1985r.
Obejmij mnie Czeczenio  Pomaton 1995r.

***

(są to single, które były, lub są dostępne w powszechnej sprzedaży)