JAROCIN 82
FESTIWAL
strona glowna
***
FOLDER 82
NOTKI PRASOWE
ZDJECIA
***
|
. |
Daktyl na probie przed koncertem glownym, Jarocin 82
Fot. Archiwum Leszka Falinskiego (ex-Dzem, ex-Daktyl)
Magazyn Muzyczny JAZZ, Nr4(304), Jesien 1982, str 4
III OGOLNOPOLSKI PRZEGLAD MUZYKI MLODEJ GENERACJI odbyl sie w Jarocinie (24-26 sierpnia).
Imponujaca jest liczba zespolow, ktore zglosily sie do udzialu w imprezie. Ze 161 dopuszczono 27. Dodatkowo wystapili Art Rock, Republika, TSA.
Jedyna nagrode przewidziana regulaminem, Nagrode Publicznosci, otrzymala Rekonstrukcja z Kalisza -- jej najpowazniejszymi konkurentami okazaly sie RSC z Rzeszowa i Kodeks z Katowic.
Reprezentowane byly raczej tradycyjne odmiany muzyki rockowej (glownie ''heavy metal''), zauwaza sie coraz wiekszy procent wykonawcow o zainteresowaniach nowofalowych, z ktorych wyroznila sie grupa Kontrola W... ze Zdunskiej Woli. Mimo starannej selekcji, ogolny poziom nalezy uznac za stosunkowo niski. Impreza w Jarocinie byla znakomicie przygotowana przez Urzad Miasta i gminy, Jarocinski Osrodek Kultury, redakcje ''Glosu Wielkopolskiego'', zarzad Miejsko-Gminny ZSMP i redakcje ''Studia 2''.
Okazalo sie, ze nawet niewielkie miasto moze przygotowac sie pod kazdym wzgledem do przyjazdu ok 5 000 mlodych ludzi: wyznaczyc stosowne miejsce pod namiot, zapewnic wyzywienie i utrzymac spokoj, z czym zreszta problemu w ogole nie bylo.
(jr)
____
Sukces TSA w 1981 sprawil, ze w 1982 przyjechalo jeszcze wiecej zepolow heavy-metalowych. Jak slusznie zauwazyl w recenzji z Jazz Jerzy A. Rzewuski - byla to pierwsza edycja, na ktorej pojawily sie zespoly nowo-falowe. A bylo ich sporo. Wystarczy wspomniec takie kapele jak Kontrola W..., SS-20, Detonator, Rejestracja, Smierc Kliniczna. SS-20 to przyszly Dezerter. Sytuacja polityczna, komuna etc... zmusily ich do zmiany nazwy. Dodajmy, ze w tych czasach istnial drugi zespol SS-20. Pochodzil z Torunia, wyslal kasete do Jarocina, ale nie zostal zakwalifikowany.
Wymienione w folderze festiwalowym oraz czesto wspominane przez media - jako organizator - telewizyjne Studio 2, nie przywiozlo ze soba kamer. Chodzilo tu raczej o "reklame". Przez umieszczenie nazwy jednego z najpopularniejszych programow TV jako wspolorganizatora, impreza zyskiwala na wartosci. Wymieniane przez niektore zrodla kamery nalezaly raczej do ekipy Karpinskiego, ktory wtedy nakrecil film "Jarocin 82". Poza tym wszystkim Walter Chelstowski byl wczesniej zatrudniony w Studio 2. Stad jego osoba mogla byc wykorzystana w celach "promocyjnych". Sam zainteresowany podkresla , ze Studio 2 w 1982 roku juz nie istnialo.
Wedlug ustalen Jarocin-Festiwal.com i dzieki informacjom od W. Chelstowskiego, w Jarocinie w 1982 - przynajmiej czesc koncertow - krecila TVP Poznan. Kiedys Walter probowal nawet odszukac te materialy - niestety bezskutecznie. Ciekawostka jest to, ze REPUBLIKA nie zgodzila sie na rejestracje swego koncertu. Takie byly kiedys czasy... Czesto kapele - szczegolnie te z "podziemia" - odmiawialy udzialu w programach TV, nie chcialy wrecz nagrywac dla radia i innych mediow... . Przykladem mogl byc Dezerter, ktory dlugo po nagraniu EP dla wytwornii Tonpress oskarzany byl przez ortodoksyjnych punkow o zdrade ideaow...
Festiwal wygrala Rekonstrukcja. Zespol raczej slaby. Po Festiwalu zaginal. Najwiekszy sukces odniosl rzeszowski RSC. Z innych zapomnianych nalezy wspomniec o o warszawskim XXCS. Grali muzyke, w ktorej wyraznie slychac bylo wplyw zespolu RUSH. Spiewal i gral na basie Marcin Ciempiel, a na gitarze wycinal Krzysiek Zawadka - wkrotce obaj znalezli sie w grupie Oddzial Zamkniety. Fragment tekstu jednego utworu: Nad ocean przywiodl szatan zly, los czlowieka...
Impreza odbyla sie w amifiteatrze. Po raz pierwszy dalo sie zauwazyc Waltera Chelstowskiego, ktory zaczal sie wyrozniac w dowodzeniu Festiwalem.
Tekst: Jarocin-Festiwal.com
|
. |