. . .

ODDZIAL ZAMKNIETY

.

ODDZIAL ZAMKNIETY

.

ODDZIAL ZAMKNIETY
Rock dla szarych komorek

Autor: Rafal Szczesny Wagnerowski, Non Stop, Nr 7 (120), Rok XI, wrzesien 1982

Na profesjonalnej scenie rockowej naszego kraju coraz pewniej radzi sobie warszawska grupa o nazwie Oddzial Zamkniety. Powstala wiosna 1980 roku. Or poczatku swego istnienia zespol wystepuje w nastepujacym skladzie: Krzysztof Jaryczewski - spiew, harmonijka ustna; Wojciech Pogorzelski - gitara; Pawel Mscislawski - gitara basowa oraz Jaroslaw Szlagowski - perkusja.

W pierwszym okresie dzialalnosci grupa pojawiala sie niemal wylacznie na estradach warszawskich klubow studenckich. Zespol uczestniczyl rowniez w popularnych imprezach muzycznych takich jak “Sabatar ‘80” w W-wie, festiwal “New Wave” w Kolobrzegu i bialostocka “Jesien z bluesem ‘80”. Od stycznia do sierpnia 1981 roku trzej czlonkowie grupy wspolpracowali z Piotrem Pastorem tworzac razem kwartet pn Pastor Gang. Po wyjezdzie “Pastora” Buldeskiego z kraju, pozostali muzycy przez krotki czas wystepowali razem z Martyna Jakubowicz.

Grupa OZ w swej niedlugiej przeciez karierze miala szereg mecenasow. Obecnie wspolpracuja ze stoleczna “Rock Estrada”. Bliskie zwiazki lacza rowniez zespol z Dzielnicowym Domem Kultury na Mokotowie w stolicy. Placowka ta uzycza zawsze sali prob i daje szanse wystepow dla wlasnej, lokalnej publicznosci. Naturalnie OZ uczestniczy takze w bardziej renomowanych imprezach takich jak chocby cykl koncertow noszacych wspolna nazwe : “Rock Block”.

Jezdzac po kraju jako obserwator licznych koncertow i wydarzen muzycznych, ogladalem wystepy OZ w roznych okresach jego dzialalnosci. Z koncertu na koncert zauwazalna jest zwyzka umiejetnosci muzykow. Dzis zespol prezentuje zadowalajaca forme estradowa i smialo moze konkurowac ze starszymi i bardziej znanymi polskimi grupami rockowymi.

W pierwszym okresie swego istnienia OZ gral przede wszystkim utwory zagraniczne. Obecnie repertuar zespolu opiera sie wylacznie na wlasnej tworczosci. Przewaznie sa to kompozycje Jaryczewskiego i Szlagowskiego (od TPR: z szacunkiem dla Szlagi, ale chodzilo raczej o Pogorzelskiego). OZ dosc korzystnie wyroznia sie sposrod innych zespolow rockowych naszego kraju. Zasluga to nie tylko samego brzmienia lecz chyba bardziej interesujacych tekstow otwarcie poruszajacych problemy nurtujace mloda generacje Polakow.
Sposrod wielu utowrow z repertuaru grupy na wieksza uwage zasluguja kompozycje: “Ballada o Bobby X” (opowiesc o przywodcy grupy mlodziezowej, super podrywaczu, krolu dyskotek), “Bylem w piekle” i “Oddzial” (utwory o chorobach psychicznych wywolanych olbrzymim tempem zycia XX w.), “Zrobcie cos” i “Szczury” (kompozycje o bezsensownych dyskusjach, braku wiary w pozytywne zmiany, o ciaglej walce o byt, wyniszczaniu slabszych jednostek) czy “Maraton”, “Ten wasz swiat” i “Obudz sie” (opowiesci o bezsensie zycia i pogoni za czyms nieosiagalnym, nieuchwytnym, o frustracji i narkotykach i o milosnych przygodach muzyka rockowego na trasie koncertowej).

Wydaje sie, ze grupa OZ wiele ma jeszcze do zaproponowania mlodym sluchaczom. Mam nadzieje, ze dzieki uporowi i intensywnej pracy owe propozycje beda ciekawsze.

RAFAL SZCZESNY WAGNEROWSKI

.
. . .

Zrobione przez: TylkoPolskiRock Webring

.