Pomoc / Informacje dla użytkowników

Je¶li orientujesz się jak działaj± czaty (albo nie lubisz czytać długich tekstów), to możesz od razu przej¶ć do punktu Lista dostępnych poleceń.

Spis tre¶ci:


Czat? Wchodzę w to!

Po wej¶ciu na stronę WWW zawieraj±c± czat, na ekranie powinny pokazać się dwa pola -- jedno z pro¶b± o podanie swojego identyfikatora, tj. imienia lub psedonimu (także okre¶lanego jako "nick") oraz hasła. Podanie identyfikatora jest obowi±zkowe; podanie hasła -- nie. Czasami jednak, podanie hasła może być obowi±zkowe! Jest tak w przypadku, kiedy próbujesz wej¶ć z identyfikatorem, który został przez kogo¶ zarejestrowany (zabezpieczony na hasło, tak aby nikt oprócz osoby znaj±cej to hasło nie mógł go używać).

Po podaniu identyfikatora oraz ewentualnego hasła, należy wcisn±ć przycisk z napisem 'OK' -- nast±pi wtedy próba poł±czenia z serwerem czata. Poł±czenie może nie powie¶ć się z wielu powodów. W przypadku porażki pod polami do wprowadzania identyfikatora oraz hasła wypisany zostanie komunikat o przyczynie porażki. Najczęstsze komunikaty to:

Na dole obszaru zajmowanego przez czat znajduje się jeszcze możliwo¶ć wyboru opcji 'używaj tylko poł±czenia HTTP'. Użycie jej jest przydatne tylko wówczas, gdy znajdujesz się w sieci, w której działa firewall, lub gdy korzystasz z serwera proxy. Poł±czenia typu HTTP s± o wiele wolniejsze od standardowych i dlatego nie jest zalecane ich używanie w innych przypadkach niż wymienione.


Poł±czenie nawi±zane pomy¶lnie -- ale czad!

Po pomy¶lnym nawi±zaniu poł±czenia z serwerem powinien ukazać się wła¶ciwy czat. Wygl±da on mniej więcej tak, jak na poniższym obrazku. (wygl±d może być inny, ponieważ osoby instaluj±ce czat na swoich stronach WWW mog± dowolnie zmieniać kolory i obecno¶ć niektórych elementów)

Największ±, centraln± czę¶ć zajmuje obszar, w którym ukazuj± się wypowiedzi użytkowników oraz komunikaty serwera czata. Tuż pod nim znajduje się mały obszar, który służy do wpisywania własnych wypowiedzi. Pod nim z kolei znajduj± się przyciski do zmiany stylów tekstu ( -- pogrubiony, -- pochyły, -- podkre¶lony), selektor kolorów, oraz przycisk 'obrazki', którego użycie powoduje otwarcie strony WWW z list± obrazków, jakie można umieszczać w tek¶cie. Po prawej stronie pod polem do wprowadzania własnych wypowiedzi znajduj± się jeszcze dwa przyciski: 'pokoje' oraz 'ustawienia'. Pierwszy z nich powoduje otwarcie okna, w którym można przej¶ć do innego pokoju czata (b±dĄ założyć własny). Użycie drugiego powoduje otwarcie okna, w którym można wybrać własne ustawienia dotycz±ce pojawiaj±cych się komunikatów, używanych czcionek lub zarezerwować własny identyfikator na hasło.

Nad obszarem, w którym ukazuj± się wypowiedzi użytkowników, znajduje się nazwa oraz opis pokoju, w którym aktualnie przebywasz. Brak nazwy pokoju oznacza, że nie znajdujesz się w żadnym z pokoi (proste!).

Po prawej stronie z kolei znajduje się lista identyfikatorów osób, które znajduj± się w tym samym pokoju, co Ty. Kolory identyfikatorów maj± swoje znaczenie, i tak identyfikator w kolorze czerwonym oznacza, że dana osoba ma prawa operatora pokoju (lub półoperatora), kolorem czarnym oznaczeni s± "zwykli" użytkownicy (bez praw operatora), zielonym -- Twoi przyjaciele (patrz niżej), jasnoszarym -- osoby ignorowane przez Ciebie (patrz niżej), a pomarańczowym -- Twój identyfikator. Kolor niebieski oraz inne kolory, oznaczaj±, że dana osoba ma prawa go¶cia specjalnego. Tytuł go¶cia specjalnego wykorzystywany jest podczas dyskusji moderowanych (patrz niżej), ale można spotkać czaty, w których jest to wykorzystywane jako pewnego rodzaju specjalne wyróżnienie przyznawane przez operatorów. Niezależnie od koloru, identyfikator mo że jeszcze być napisany czcionk± pogrubion± -- oznacza to, że dana osoba prowadzi prywatn± rozmowę (lub kilka rozmów) z innymi użytkownikami (a dokładniej, że ma otwarte co najmniej jedno okienko do prywatnej rozmowy).

Pod list± identyfikatorów znajduje się kilka przycisków. Cztery z nich (okr±głe) działaj± po wcze¶niejszym zaznaczeniu identyfikatora na li¶cie, pi±ty (podłużny, oznaczony napisem 'koniec') służy do wyj¶cia z czata.


Prawdziwych (nie?)przyjaciół poznaje się... na czacie!

Na li¶cie identyfikatorów możesz oznaczać wybrane osoby jako swoich przyjaciół. Będ±c zarejestrowanym użytkownikiem (tzn. posiadaj±c własny identyfikator zarezerwowany na hasło) lista Twoich przyjaciół jest przechowywana pomiędzy kolejnymi sesjami czata. Funkcja ta jest szczególnie przydatna na czatach, na których przebywa bardzo dużo osób i nie sposób po wej¶ciu na nie szybko zorientować się, którzy z przyjaciół s± wła¶nie na czacie, a którzy nie. Oznaczaj±c wybrane osoby jako przyjaciele i wchodz±c do pokoju, w którym przebywa wiele osób, możesz jednym rzutem oka dowiedzieć się kto z przyjaciół jest, a kogo nie ma -- przyjaciele będ± oznaczeni zielonym kolorem.

Aby oznaczyć pewn± osobę jako przyjaciela, należy wcze¶niej zaznaczyć jej identyfikator na li¶cie, a następnie wcisn±ć drugi przycisk pod list±, oznaczony symbolem . Ten sam przycisk służy także do odznaczania osób jako przyjaciół; używaj±c go po wcze¶niejszym wskazaniu swojego przyjaciela, wybrana osoba przestaje być zaznaczona na zielono.

Można także oznaczać osoby jako przyjaciół wykorzystuj±c specjalne polecenia. I tak, polecenie /buddy ID powoduje dodanie użytkownika o identyfikatorze ID do listy przyjaciół, a /unbuddy ID -- usunięcie z listy. Przykład: /buddy jasio powoduje dodanie użytkownika o identyfikatorze jasio do listy przyjaciół.

Przydatne jest również polecenie /buddies. Powoduje ono wy¶wietlenie całej listy przyjaciół, z informacjami, w którym z pokoi znajduj± się poszczególni przyjaciele (je¶li wogóle s± na czacie).


Co zrobić je¶li pewna osoba Cię denerwuje, albo zachowuje się nieprzyzwoicie? Tak± osobę można zignorować; podobnie jak wybrane osoby można oznaczać jako przyjaciół, można również oznaczać jako ignorowane. Wypowiedzi osób ignorowanych nigdy nie ukazuj± się u Ciebie -- któtko mówi±c, masz ich z głowy! :) Przycisk, który służy do ignorowania wybranych osób oznaczony jest symbolem: . Działa on podobnie jak przycisk, do oznaczania przjaciół.

Dostępne s± również polecenia analogiczne do /buddy, /unbuddy i /buddies, ale dotycz±ce ignorowania osób. S± nimi: /ignore ID (dodaj do listy ignorowanych), /unignore ID (usuń z listy) i /ignored (pokaż listę osób ignorowanych). Przykład: /ignore czeslaw powoduje dodanie użytkownika o identyfikatorze czeslaw do listy osób ignorowanych.


Szeptanie

Na czacie można wypowiadać się w dwojaki sposób: albo publicznie, do wszystkich użytkowników w pokoju, albo prywatnie -- tylko do okre¶lonego użytkownika. Przycisk znajduj±cy się pod list± identyfikatorów i oznaczony symbolem powoduje otworzenie okienka prywatnej pogawędki, do wskazanej na li¶cie osoby. Wypowiedzi z tego okienka będ± pojawiać się tylko u wybranej osoby i u nikogo więcej.

Istnieje również możliwo¶ć prowadzenia prywatnych rozmów bez otwierania dodatkowych okienek. Wybieraj±c w ustawieniach (patrz niżej) aby prywatne wypowiedzi nie ukazywały się w osobnych okienkach, spowoduje, że będ± one widoczne w głównym oknie czata, w którym ukazuj± się wypowiedzi publiczne. Prywatne wypowiedzi od publicznych można odróżnić po tym, że identyfikator osoby znajduj±cy się przed wypowiedzi± jest otoczony gwiazdkami (np. *jasio*).

Wypowiedzi prywatne można pisać w oknie głównym czata korzystaj±c z polecenia /msg ID WYPOWIED¬.. -- powoduje ono przesłanie wypowiedzi, do użytkownika o identyfikatorze ID. Przykład: /msg jasio Ile masz lat? :).


Tych panów należy się bać...

Na czacie może istnieć specjalna osoba operatora pokoju. Zostaje się nim albo zakładaj±c własny pokój czata, albo zostaj±c mianowanym na t± funkcję przez innego operatora. Istnieje kilka odmian operatorów: operator-wła¶ciciel (osoba, która zarejestrowała pokój) jest operatorem najwyższego poziomu, ponieważ w przeciwieństwie do operatora zwykłego, nie można pozbawić go praw operatorskich. Pod zwykłym operatorem znajduje się półoperator -- ma on dokładnie takie same prawa, co zwykły operator, poza możliwo¶ci± przekazywania praw operatorskich innym osobom. Istnieje również półoperator tymczasowy, tzn. osoba z prawami półoperatora tylko na czas pobytu w pokoju -- wyj¶cie z pokoju powoduje utrate praw operatorskich (prawa zwykłego operatora i półoperatora nie s± tymczasowe o ile osoba posiadaj±ca je ma zarejestrowany identyfikator). Na li¶cie iden tyfikatorów operatorzy wszelkiego rodzaju s± wyróznieni kolorem czerwonym.

Poniżej znajduje się lista poleceń dotycz±cych praw operatorskich:

/op ID - powoduje przekazanie praw operatora użytkownikowi o identyfikatorze ID

/halfop ID - j.w. ale przekazywane s± prawa półoperatora

/tmphalfop ID - j.w. ale przekazywane s± prawa tymczasowego półoperatora

/unop ID - odbiera prawa operatora użytkownikowi o identyfikatorze ID

/ops - wy¶wietla listę stałych (nie tymczasowych) operatorów bierz±cego pokoju

Prawo operatora pozwala na utrzymywanie porz±dku w pokoju czata, zmianę tematów rozmów, prowadzenie dyskusji moderowanych oraz rejestrowanie publicznych wypowiedzi użytkowników.

Zmiana tematu rozmów następuje po użyciu polecenia /topic NOWY_TEMAT; przykład: /topic JUŻ NIEDŁUGÓ NOWY ZLOT!!.


Porz±dek być musi!

Poniżej znajduje się lista poleceń, które służ± do wypraszania wybranych użytkowników z pokoju (prawo do tego maj± tylko operatorzy pokoi)

/kick ID [POWÓD] - wyproszenie użytkownika o identyfikatorze ID; podaj±c ID można używać znaku gwiazdki (*) dla oznaczenia dowolnego ci±gu znaków -- np. jas* oznacza wszystkich użytkowników, których identyfikator rozpoczyna się od jas, *up* oznacza identyfikatory zawieraj±ce w sobie up, itd.; znaku gwiazdki może być użyta tylko jako pierwszy, b±dĄ ostatni znak ID; podanie powodu wyproszenia nie jest konieczne; przykład: /kick jasio spowoduje wyproszenie użytkownika o identyfikatorze jasio, inny przykład: /kick * spowoduje wyproszenie wszystkich użytkowników!!

/kickip IP - wyproszenie wszystkich użytkowników, którzy s± poł±czeni ze wskazanego adresu IP; w podawanym adresie można używać znaku gwiazdki dla oznaczenia wszystkich liczb z zakresu 1-255; (np. /kickip 127.0.0.* spowoduje wyproszenie wszystkich użytkowników poł±czonych z adresu zaczynaj±cego się od 127.0.0)

/kickipof ID - j.w. ale zamiast adresu IP podaje się identyfikator osoby; wszyscy użytkownicy z takim samym adresem IP, co wybrana osoba, zostan± wyproszeni


/ban ID [CZAS] - wyproszenie użytkownika ID z pokoju oraz zakaz wstępu na okre¶lon± liczbę minut; podanie czasu nie jest obowi±zkowe; je¶li czas nie jest podany, to zakaz wstępu trwa 15 min, chyba, że domy¶lny czas trwania zakazu został zmieniony przy użyciu polecenia /bantime (patrz niżej)

/banip IP [CZAS] - j.w. ale zakazem wstępu do pokoju objęci s± użytkownicy z wybranego adresu IP; podanie czasu nie jest obowi±zkowe

/banipof ID [CZAS] - j.w. ale zamiast adresu IP, podaje się identyfikator osoby


/bans - powoduje wy¶wietlenie wszystkich adresów, z których obowi±zuje zakaz wstępu do pokoju; obok adresu podawany jest również czas, jaki pozostał do wyga¶nięcia zakazu..

/unban IP - powoduje zdjęcie zakazu wstępu z podanego adresu IP

/bantime - wy¶wietla domy¶lny czas, na jaki będzie obowi±zywać zakaz wstępu przy użyciu polecenia /ban, /banip lub /banipof bez podania parametru czas;

/bantime CZAS - ustala domy¶lny czas obowi±zywania zakazów wstępu

Wszędzie tam, gdzie wymagane jest podanie identyfikatora użytkownika (ID) lub adresu ip (IP), można używać znaku gwiazdki (*) dla oznaczenia dowolnego ci±gu znaków (w ID) lub dowolnych liczb z zakresu 1-255 (w IP).

UWAGA! Zarówno zakazy wstępu, jak i temat rozmów, s± kasowane w momencie, kiedy wszyscy użytkownicy opuszcz± pokój!


Dyskusje moderowane i go¶cie specjalni

W¶ród praw operatorów znajduje się również prawo do prowadzenia dyskusji moderowanych i wyróżniania go¶ci specjalnych. Moderowanie dyskusji polega na tym, że wypowiedzi użytkowników nie s± przesyłane od razu do pozostałych uczestników, ale do osoby moderatora, który to podejmuje decyzje, które z wypowiedzi mog± ukazać się publicznie.

Dyskusję moderowan± operator rozpoczyna poleceniem /moderate i staje się moderatorem. Od tej pory wszystkie wypowiedzi użytkowników s± przesyłane prosto do niego i ukazuj± się oknie moderatorskim. Okno to podzielone jest na dwie częsci -- w jednej ukazuj± się wypowiedzi użytkowników, a drugie to kolejka "wypowiedzi na póĄniej". Przed każd± wypowiedzi± użytkownika widniej± trzy odno¶niki (linki): pokaż, do kolejki oraz kasuj. Wybranie pierwszego z nich pokazuje publicznie wypowiedĄ użytkownika, wybór drugiego przesyła wypowiedĄ do kolejki "na póĄniej", a trzeciego -- usuwa.


Na czacie może istnieć jedna lub kilka osób będ±cych go¶ćmi specjalnymi. Ich identyfikatory wyróżnione s± wtedy na kolor niebieski (lub inny) a wypowiedzi ukazuj± się bez akceptacji moderatora. Operator może wyróżniać wybrane osoby jako go¶ci specjalnych dzięki poleceniu /guest ID [NUMER_KOLORU] -- przyznaje ono tytuł go¶cia osobie o identyfikatorze ID; jej identyfikator będzie wyróżniony na li¶cie innym kolorem, którego numer można podać, ale nie trzeba; domy¶lnie jest to 1 oznaczaj±cy kolor niebieski. Przykład: /guest jasio 4 spowoduje przyznanie tytułu go¶cia użytkownikowi jasio, którego identyfikator będzie wyróżniony na li¶cie kolorem 4 (żółty).

Odebranie tytułu go¶cia następuje poleceniem /unguest ID.


Rozmowa rejestrowana, rozmowa rejestrowana...

Operatorzy pokoi maj± również prawo rejestrowania publicznych wypowiedzi użytkowników. Jest to szczególne przydatne podczas dyskusji moderowanych. Poniżej znajduj± niezbędne do tego polecenia:

/transcript - wy¶wietla ogólne informacje o rejestrowaniu rozmów (m.in. czy rejestrowanie jest aktualnie wł±czone, ile jest zarejestrowanych wypowiedzi, maksymalna liczba wypowiedzi jaka może zostać zarejestrowana)

/transcript start - wł±czenie rejestrowania wypowiedzi

/transcript stop - wył±czenie rejestrowania wypowiedzi

/transcript reset - kasuje wszystkie zarejestrowane do tej pory wypowiedzi

/transcript send ADRES - przesyła plik HTML z zarejestrowanymi wypowiedziami na podany adres e-mail

UWAGA! Istnieje ograniczenie na maksymaln± liczbę wypowiedzi jaka może zostać zarejestrowana (jest to 128). Je¶li liczba wypowiedzi przekracza maksimum, to rejestrowanych jest tyle OSTATNICH z nich, na ile pozwala to ograniczenie.


Lista dostępnych poleceń

/msg ID WYPOWIED¬ - przesyła WYPOWIED¬ do użytkownika o identyfikatorze ID

/me WYPOWIED¬ - wypowiedĄ publiczna, ale nie jest pokazywany znak ":" po identyfikatorze użytkownika; używane do wyrażania stanów i emocji, np. /me nudzi się...

/info ID - wy¶wietla informacje o użytkowniku ID (pokój, w którym się znajduje; liczba minut spędzonych na czacie; czas braku aktywno¶ci)

/join NAZWA - powoduje przej¶cie do pokoju o podanej nazwie; je¶li pokój nie istnieje, to zostanie utworzony i otrzymasz w nim prawa operatora

/part [POŻEGNANIE] - opuszczenie aktualnego pokoju; podanie tekstu pożegnania nie jest wymagane
/quit [POŻEGNANIE] - opuszczenie czata; podanie tekstu pożegnania nie jest obowi±zkowe

/buddy ID - dodaje użytkownika o identyfikatorze ID do listy przyjaciół
/unbuddy ID - usuwa ID z listy przyjaciół
/buddies - pokazuje listę przyjaciół z informacjami, w których pokojach się znajduj±

/ignore ID - dodaje użytkownika o identyfikatorze ID do listy osób ignorowanych
/unignore ID - usuwa ID z listy osób ignorowanych
/ignored - pokazuje listę osób ignorowanych

/topic - pokazuje aktualny temat


Poniższe polecenia wymagaj± posiadania praw operatora pokoju

/topic NOWY_TEMAT - zmienia aktualny temat na podany

/op ID - przekazuje prawa operatora użytkownikowi ID
/halfop ID - j.w. ale prawa półoperatora
/tmphalfop ID - j.w. ale prawa tymczasowego półoperatora
/unop ID - pozbawia użytkownika o identyfikatorze ID praw operatora
/ops - pokazuje listę stałych operatorów i półoperatorów aktualnego pokoju

/kick ID [POWÓD] - wyproszenie użytkownika o identyfikatorze ID z pokoju; istnieje możliwo¶ć używania znaku gwiazdki (*) w identyfikatorze (na pocz±tku lub na końcu), oznaczaj±cego dowolny ci±g znaków, np. /kick jas* powoduje wyproszenie wszystkich użytkowników, których identyfikator rozpoczyna się nas jas; podanie powodu nie jest obowi±zkowe
/kickip IP - wyproszenie wszysktich użytkowników o podanym adresie IP; istnieje możliwo¶ć używania znaku gwiazdki (*) w adresie, do oznaczenia wszystkich liczb z zakresu 1-255, np. /kickip 127.0.0.* powoduje wyproszenie wszystkich użytkowników, których adresy IP rozpoczynaj± się od 127.0.0
/kickipof ID - wyproszenie wszystkich użytkowników o tym samym adresie, co wskazany użytkownik

/ban ID [CZAS] - podobne do /kick ale zakłada dodatkowo zakaz wstępu do pokoju z adresu IP osoby, która zostaje wyproszona; parametr CZAS okre¶la dlugo¶ć trwania zakazu wstępu (w minutach)
/banip IP [CZAS] - podobne do /kickip ale zakłada zakaz wstępu...
/banipof ID [CZAS] - podobne do /kickipof ale zakłada zakaz wstępu...

/bans - pokazuje listę adresów, z których obowi±zuje zakaz wstępu do pokoju; z adresem podawany jest także czas jaki pozostał do wyga¶nięcia zakazu
/unban IP - zdejmuje zakaz wstępu z podanego adresu IP
/bantime - pokazuje domy¶ln± czas trwania zakazu wstępu
/bantime CZAS - ustawia domy¶lny czas trwania zakazu wstępu na podany

/moderate - rozpoczęcie dyskusji moderowanej

/guest ID [NUMER_KOLORU] - nadanie tytułu go¶cia specjalnego użytkownikowi o identyfikatorze ID; wypowiedzi go¶cia nie musz± być akceptowane przez moderatora podczas dyskusji moderowanych; identyfikator go¶cia będzie wyróżniony na li¶cie specjalnym kolorem (domy¶lnie 1 -- niebieski); można podać numer koloru, jakim ma być wyróżniony; przykład: /guest jasio 4
/unguest ID - odebranie praw go¶cia specjalnego użytkownikowi ID

/transcript - pokazuje informacje o rejestrowaniu publicznych wypowiedzi użytkowników
/transcript start - rozpoczyna rejestrowanie publicznych wypowiedzi
/transcript stop - kończy rejestrowanie publicznych wypowiedzi
/transcript reset - kasuje wszystkie zarejestrowane do tego momentu wypowiedzi
/transcript send ADRES - przesyła plik HTML z zarejestrowanymi wypowiedziami na podany ADRES e-mail


regulamin | ochrona prywatno¶ci | reklama | kontakt

Copyright © 2000 POLCHAT.PL   Wszelkie prawa zastrzeżone.