FESTIWAL MUZYKOW ROCKOWYCH

JAROCIN 80

JAROCIN 80

notki prasowe
Sztandar Mlodych, Glos Wielkopolski, Gazeta Zachodnia, Non Stop

***

KSIEGA GOSCI
wpis

KSIEGA GOSCI
czytaj

.

SmartLinks
                                     Logo - http://smartlinks.net.pl

Kliknij
                                             tu...

notki prasowe

NON STOP 5 (94)/1980 str 9

W dn 6-8. VI w Jarocinie odbedzie sie I OGOLNOPOLSKI PRZEGLAD MUZYKI MLODEJ GENERACJI, bedacy kontynuacja 2 znanych imprez: Wielkopolskich Rytmow Mlodych w Jarocinie oraz odbywajacych sie od 2 lat w ramach sopockiego festiwalu Pop Session koncertow MMG. Zalozenia artystyczne i cele Przegladu sa w zasadzie zbiezne z tymi, ktore przyswiecaly organizatorom sopockich edycji MMG. Chodzi po prostu o ''wylowienie'' i pokazane szerszej publicznosci zaslugujacych na uwage mlodych wykonawcow, ktorych tworcza dzialalnosc opiera sie na bazie szeroko pojetej muzyki rockowej. Organizatorami tego meetingu sa: Urzad Miasta i Gminy w Jarocinie, miejscowy Osrodek Kultury, ''Glos Wielkopolski'' oraz Poznanskie Towarzystwo Jazzowe na adres ktorego (...) do dn 8 V nalezy zglaszac propozycje: tasmy lub kasety z repertuarem i informacje plus fotosy itp. Na podstawie tych materialow odbedzie sie kwalifikacja Uczestnicy wystapia 6 i 7 VI w koncercie finalowym w amfiteatrze obok grup zawodowych. Caly Przeglad bedzie rejestrowany przez Radio Gdansk oraz TV

Jarocin-Festiwal.com: Zapowiedzi o rejestracji imprezy przez TV i radio okazaly sie przedwczesne. Piszemy o tym na stronie glownej edycji 1980.

***

Sztandar Mlodych, marzec 1980:
"Jarocin - prawie dwudziestotysieczne miasto w wojewodztwie kaliskim znane w kraju z przemyslu meblarskiego. Natomiast liczne grono mlodych sympatykow tzw. muzyki mlodziezowej zna to miasto z innej strony. Tu bowiem od wielu lat odbywaja sie Wielkopolskie Rytmy Mlodych, organizowane przez Zarzad Miejsko-Gminny ZSMP w Jarocinie i Jarocinski Osrodek Kultury. W tym roku jarocinska impreza doczekala sie malego jubileuszu - 10-lecia (...) Warto przypomniec, ze wlasnie tutaj debiutowali m.in. Hanna Banaszak, Malgorzata Bratek, Andrzej Ellman, zespoly 'Kasa Chorych', 'HEAM', 'Schemat'."

Glos Wielkopolski, maj 1980:
"Za szesc dni - w najblizszy piatek, 6 czerwca zabrzmia w sali Jarocinskiego Osrodka Kultury pierwsze dzwieki XI Wielkopolskich Rytmow Mlodych - pierwszego Ogolnopolskiego Przegladu Muzyki Mlodej Generacji. W poblizu miejsc koncertow -Osrodka Kultury oraz amfiteatru - zaplanowano liczne stoiska gastronomiczno-handlowe, a takze kiermasz wydawnictw muzycznych i plyt. W piatek i sobote po poludniu odbeda sie prezentacje 15 najciekawszych zespolow amatorskich z calego kraju wylonionych sposrod okolo 50 zgloszonych do przegladu. "

Gazeta Zachodnia, czerwiec 1980:
"Prawdziwy najazd zwolennikow Muzyki Mlodej Generacji przezyl Jarocin w ciagu minionych trzech dni. Do miasta (...) przybylo okolo 3000 dziewczat i chlopcow z calego kraju. (...) Szczegolnie podobaly sie publicznosci grupy "Paradoks" z Krasnika, "Cytrus" z Gdanska, "Ogrod Wyobrazni" z Elku. "

Gazeta Zachodnia, czerwiec 1980:
"Podczas sluchania koncertow w sali Jarocinskiego Osrodka Kultury i w tamtejszym amfiteatrze pojawila sie refleksja, iz z muzykalnoscia naszych nastolatkow nie jest tak zle. Gorzej bylo z wygladem dziewczat i chlopcow, ktorzy zjechali na impreze. Niechlujstwo w ubiorze przeplatalo sie jakze czesto z glupawo-pozerskim sposobem bycia niektorych. Dziwaczne postawy i zgrywy czesci mlodych przybyszow nie mogly im przysporzyc sympatii mieszkancow Jarocina patrzacych krytycznym okiem na owe dziwolagi, a wiec i na Rytmy. "

Gazeta Zachodnia, czerwiec 1980:
"W pierwszym dniu przegladu powialo groza. Siedzacy obok mnie ojciec polskiej muzyki mlodziezowej - Franciszek Walicki, czesto zakrywal twarz wstydzac sie nieudanych latorosli. Wiekszosc gitarzystow postanowila wspiac sie na wyzyny artystyczne, bez pobieznej nawet znajomosci dziela 'Jak mala Hania na gitarze grac sie uczyla'. Ach, jakze oni sciskali bezbronne szyjki gitar, jakze dlawili i szarpali struny. Takie 'Nocne Szczury' z Wladyslawowa cala swoja ideologie przekazywali w trzech akordach powtarzanych z zawzietoscia. Do tego dochodzil zaspiew w zupelnie innych tonacjach traktujacych o losie nieszczesliwych nastolatkow. Zapisalem slowa ale nie bede cytowal, bo to jest zbyt przerazajace. (...) W drugim dniu nastapila cudowna metamorfoza. Wystepujace grupy zaczely grac i spiewac! "

Glos Wielkopolski, lipiec 1980:
".. pisze o tym, aby uswiadomic komu trzeba, ze duet Sylwin-- Chelstowski ma moze dar przekonywania, ale efekty jego dzialalnosci sa zludne. Ostatnio imprezy w Jarocinie nie pomogly zadnej z grup znalezc swego miejsca na polskiej pop-scenie. "

fragmenty prasowe za "Moj swiat" nr 3/87

.
. .

Strona zrobiona przez W_MatNi+W_SiECi oraz DMP

.