CYTRUS

KURZA TWARZ

CD: MetalMind Prod MMP 0407 (2006)

  1. Rock '80
  2. Tęsknica nocna
  3. Bonzo
  4. Mayones to jest to
  5. Trzecia łza od słońca
  6. Afera
  7. Kurza twarz
  8. Baśń o księżycowej karecie
  9. Jeźdźcy smoków
  10. Słoneczna loteria (ćma)
  11. Kobra
  12. Bycza krew
  13. Aby dalej, hej
  14. Aleja gwiazd
  15. Cytrusland

Muzycy:

  1. Marian Narkowicz - v, fl, key (1-15)
  2. Andrzej Kaźmierczak - g (1-15)
  3. Waldemar Kobielak - bg (1-11, 14-15)
  4. Zbigniew Kraszewski - dr (3-7, 12-13)
  5. Zbigniew Gura (Maroszyk) - bg (12-13)
  6. Andrzej Kalski - dr (1-2)
  7. Leszek Ligęza - dr (8-11, 14,15)
  8. Kazimierz Barlasz - voc (12-13)
  9. Józef Masiak - voc (14-15)

Nagrano w latach 1980 - 1985 w studiach Polskiego Radia w Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu.



TĘSKNICA

CD: MetalMind Prod MMP 0533 (2007)

  1. Żegnaj świecie
  2. Patryk
  3. Terroryści
  4. Dokąd
  5. Skrzydła snu
  6. W cieniu życia
  7. Automat strzelający łzami
  8. Kangur czy Casanova
  9. Raj utracony
  10. Układy
  11. Popiół i diament
  12. Syriusz - Jowisz
  13. Złoto
  14. Dziewczyna z kosmosu
  15. Tęsknica nocna (live)
  16. Kurza twarz (live)
  17. Mayones to jest to (live)
  18. Nie wiem (live)

Muzycy:

  1. Marian Narkowicz - v, fl, key (1-18)
  2. Andrzej Kaźmierczak - g (1-18)
  3. Waldemar Kobielak - bg (1-6,9-11,15-18)
  4. Zbigniew Kraszewski - dr (5-8, 15-18)
  5. Zbigniew Gura (Maroszyk) -bg (7-8,12-14)
  6. Andrzej Kalski - dr (1-4)
  7. Leszek Ligęza - dr (9-14)
  8. Kazimierz Barlasz - voc (4,7-11,16,18)
  9. Józef Masiak - voc (12-14)



Trójmiejska grupa Cytrus działająca w latach 1979 - 1985, wykonywała muzykę, którą określić można jako wypadkową stylów Jethro Tull, East Of Eden, Santany. Była to mieszanka hard rocka, jazzu i bluesa, ktoś kiedyś nazwał to heavy jazz-rock. Początkowo funkcjonowała jako kwartet instrumentalny: Andrzej Kalski (perkusja), Waldemar Kobielak (gitara bas), Andrzej Kazmierczak (gitara), Marian Narkowicz (skrzypce, flet) Po roku działalności nowym perkusistą grupy został Zbigniew Kraszewski (ex-Mietek Blues Band), a po dwóch skład powiększył się o wokalistę Kazimierza Barlasza. Zespół z sukcesami występował na najważniejszych rockowych imprezach w Polsce (I Festiwal Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie w 1980, Pop Session w Sopocie w 1981, Rockowisko w Łodzi 1981, Kart Rocku w Jeleniej Górze w 1982). Cytrus tworzyli uznani muzyce o ustalonej wysokiej marce, jego opiekunem był Marcin Jacobson (menażer Dżemu, Krzaka, współorganizator festiwalu w Jarocinie). Zapewne to było przyczyną, że zespół od początku swej działalności dokonywał regularnych nagrań w Studio Radia Gdańsk. Utwory grupy pojawiły się na radiowych listach przebojów: "Bonzo" był przez dwa tygodnie numerem 1 na liście "Jedynki", "Kurza twarz" na kilka tygodni tafila do TOP20 listy "Trójki". Grupa wystąpiła w kilkudziesięciominutowym koncercie telewizyjnym. Do pełni szczęścia brakowało tylko nagrań płytowych. Niestety niejako w przededniu rozpoczęcia sesji nagraniowej dla Polskich Nagrań zespół opuścił Zbyszek Kraszewski a zaraz po nim Waldemar Kobielak. Od tego momentu kariera zespołu załamała się. Częste zmiany składu: odejścia i powroty Zbyszka Kraszewskiego, zmiana wokalisty, zmuszały zespół do ograniczenia działalności koncertowej. Na szczęście regularnie dokonywała ona kolejnych nagrań w studiach radiowych i to głównie dzięki nagraniom takim jak bardzo popularna "Bycza krew" fani wiedzieli, że grupa ciągle funkcjonuje. Jeszcze w połowie 1985 roku w wywiadzie dla "Wieczoru Wybrzeże", Marian Narkowicz i Andrzej Kaźmierczak mówili o planach nagrania płyty w studui Polskich Nagrań w W-wie. Wymieniali kilka tytułów nagrań jakie miałyby sie znaleźć na krążku: "Baśń o księżycowej karecie", "Dziewczyna z kosmosu", "Aleja gwiazd", "Złoto", "Cytrusland". Wkrótce później zespół wystąpił na festiwalu w Jarocnie i na zawsze zniknął z estrady.

Spośród muzyków tworzących Cytrus największą karierę zrobił perkusista Zbyszek Kraszewski, który definitywnie rozstał się z kolegami w 1984 roku. Najpierw przez kilka lat występował w TSA, potem związał się z Grzegorzem Skawińskim i jego grupą Skywalker, a następnie z formacjami O.N.A. i Chylinska. Kazimierz Barlasz w 1984 roku odszedł do zreformowanego Exodusu. A następnie razem z byłymi jego członkami wszedł w skład efemerydy o nazwie MadMax. Potem na krótko wszedł w skład reaktywowanego Ogrodu Wyobraźni. Waldemar Kobielak grywał w grupie country Babsztyl. Perkusista pierwszego składu Andrzej Kalski pojawiał się w grupach Babsztyl i Savana.

Około roku 1986 piątka muzyków Cytrusa: Barlasz, Narkowicz, Kaźmierczak, Kobielak i Leszek Ligęza (perkusista ostatniego składu) utworzyła heavy rock'n'rollową formacje KORBA. Odniosła ona spory sukces komercyjny, mogła pochwalić się kilkoma przebojami, nagrała dwa albumy wydane przez Polskie Nagrania ("Motywacje" i "Sto papierów"). Około 1991 roku z formacją pożegnał się Kazimierz Barlasz. Próby znalezienia godnego następcy kończą się niepowodzeniem i w 1993 roku podobno w czasie lub nawet po zrealizowaniu materiału na kolejna płytę, KORBA zawiesza działalność. Wybór jej najlepszych nagrań formacji można znaleźć na kompakcie "Biały rower" (2006).

Waldemar Kobielak zginął w wypadku w 1994 roku.

W 2006 roku, ponad 20 lat po rozpadzie zespołu dzięki zaangażowaniu jej byłego menagera Marcina Jacobsona, ukazała się pierwsza płyta formacji zawierająca jej najbardziej znane nagrania radiowe. Ponieważ krążek ten cieszył się sporoą (jak na ten rodzaj wydawnictwa) popolarnością, wytwórnia MMP zdecydowała się na publikację kolejnych nagrań grupy. Wydany we wrześniu 2007 krążek "Tęsknica" stanowi dopełnienie poprzedniego. Znalazły sie na nim bodaj wszystkie pozostałe nagrania radiowe grupy Cytrus. O ile na pierwszym dominowały utwory instrumentalne, na drugim przeważają nagrania dokonane z wokalistami, a jako uzupełnienie otrzymaliśmy fragmenty z koncertów grupy z lat 1981 i 1982. Historia grupy Cytrus wydaje się juz zamknięta. Te dwa krążki są jej wymarzoną puentą.

Słuchając lub też podejmując próbę oceniania płyt grupy Cytrus, należy pamiętać, że są to zbiory dostępnych nagrań radiowych, a nie przemyślane i przygotowane przez zespół całości. Na płytach zamieszczono to co udało się zespołowi nagrać w różnych studiach, z różnymi realizatorami. Cytrus ma na swoim koncie także co najmniej jeden koncert telewizyjny. Miejmy nadzieję, że taśma z tym nagraniem nie została skasowana i pewnego dnia będzie nam dane ją zobaczyć, czy to w kanale telewizyjnym TVP Kultura czy może z płyty DVD.